MarifetHaber
banner79

Suriye’de kan durmalıdır


Remzi Çayır

Remzi Çayır

31 Aralık 2016, 10:58

Yıllar sonra, ilk kez güneşin doğuşuna tanıklık etmenin hazzını yaşıyorum. Sayın cumhurbaşkanı yüksek sesle, artık Suriye’de kan durmalıdır, dedi. Bunu açık yüreklilikle dile getirdiğine inanıyorum.

Batı ikiyüzlü... Batı çıkarcı... Batı işine geldiğinde adalet yanlısı, işine geldiğinde insan hakları savunucusu… İşine geldiğinde zalim, sağır ve dilsiz olabiliyor.

Bu kadar kan neden aktı, sebep neydi?

Milyonlarca insan yerinden yurdundan edilirken… İnsanlar diri diri yanarken… Silahlar toplu ölümlere yol açarken, nerdeydi medeniyet, nerdeydi insanlık?

Bizim yöneticilerin de bunda kabahatleri büyük.

Bir dönem, Batı’nın söylemlerine kapıldılar, Müslümanların birbirlerini öldürmelerini durdurmak yerine, taraf oldular.

Hâlbuki bize düşen… Bir müslüman olarak, kavga eden iki müslümanı ayırmak değil miydi?

Amiyane tabirle, etmeyin, tutmayın, öldürmeyin birbirinizi… Kanınız helal değildir, bir insanı öldürürken, bütün insanlığı öldürmüş gibi oluyorsunuz, demek bize düşmez miydi?

Böyle bir ödevimiz varken, birilerinin kışkırtmasıyla, Suriye’yi batakhaneye çevirmeye çalışanlara dolaylı ya da dolaysız destek vermek… Öteye geçerek, zalim Esad’ı devirmek gibi bir amele girişmek, gerçekçi, akılcı bir hal miydi?

Sayın cumhurbaşkanı, son zamanlarda, daha önceki söylemlerinden ve iddialarından uzaklaşarak, bu toprakların ve itikadımızın emrettiği gibi, dövüşenlere, barışı tavsiye etmesi, ateşkes için çaba göstermesi doğrudur ve yerindedir.

Hatadan dönülmesi, müminin özelliğidir. Aynı delikten ısırılmak bize yakışır mı? 

Suriye kan ağlarken, Halep yerle bir iken… Müslüman toprakları, zalimlerin cirit attığı, insan kestiği, biçtiği bir alan oluyorsa, durup binlerce kez tefekkür etmemiz gerekmez mi?

Elbet, amerika ile Rusya bizim açımızdan aynı konumdadır.

Biri zalim, biri mazlum değildir… İkisi de iştahı kabarık bir şekilde, dünyaya bakmakta, mazlumların ahını, feryadını duymamakta.

Onlar için varsa da yoksa da çıkarları, istikballeri, elde edecekleri kazanç önemlidir.

Son günlerde, Türkiye’de yükselen ses, içimize umut ekmiştir. Başta sayın cumhurbaşkanı olmak üzere, ortaya konan tavır, eda ve Suriye hususundaki politik çizgi değişikliği yerindedir ve isabetlidir. 

Farklı ülkelerde muhacir olarak yaşayan Suriyeli Müslümanlar, bir an evvel ülkelerine dönmelidirler. Bu acılar, bu felaketler, insan eliyle oluşturulmuş ölüm kuyuları son bulmalıdır.

Sayın cumhurbaşkanının bu yöndeki çabalarının desteklenmesi ve cesaretlendirilmesi gerekir.

Muhalefetin, geçmişi kaşıması, dün şöyle demiştin, bugün böyle yapıyorsun, zikzak çiziyorsun, falan ediyorsun, filan ediyorsun türü yaklaşımları, bu acıları ve göçleri durdurmaz… 

Zaman eleştiri oklarını fırlatma zamanı değildir.

Doğruların çoğalmasına, ölümlerin önüne geçilmesine yardım etmek lazımdır.

Artık Suriye’de ölümler son bulmalıdır…

Artık Müslümanların birbirini boğazlamalarının önüne geçilmelidir.

Bunu yapmak bize farz kılındı… Gerisi lafıgüzaf…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
cihanyamaneren