MarifetHaber
banner79

Prof. Dr. Oya Akgönenç: Musul'da oyun içinde oyun var!

Aylardır beklenen Musul operasyonu dün başladı. Türkiye, Irak sınırında güvenlik önlemlerini artırdı. Uzmanlar, Musul'da bir değil birçok oyunun oynandığını belirterek Türkiye'nin elini güçlü tutması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Oya Akgönenç: Musul'da oyun içinde oyun var!

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Oya Akgönenç;
 -Türkiye Musul meselesinde elinin güçlü tutmalı 
-Musul’a 14 bin km uzaklıktan gelenler var ama ‘Türkiye olmasın’ diyorlar 
-Müttefikimiz kabul ettiğimiz ABD’nin başka hesabı var 
-İran ve Rusya’nın da Musul hesabı çok farklı
-Türkiye'nin olmaması büyük saçmalık olur
-Bölgede oyun içinde oyun var
-PKK orası için mücadele edecektir


Marifethaber.com'dan Halit Taşdelen'e konuşan Uluslararası İlişikiler Uzmanı Prof. Dr. Oya Akgönenç, Musul'da demografik dengeleri değiştirmenin kolay olmayacağını savundu. Bu değişimi sadece Kürtler ile Amerika'nın istediğine dikkat çeken Akgönenç, "Musul çok tarihi bir yer. Çok büyük bir geçmişi var. Bunun çok büyük Arap kökleri var, Türkmen kökleri var, Kürt kökleri de var ama bunu tamamen o şekilde değiştirmek bir hayli zor olur. Kaldı ki bir de Türkiye gibi bazı ülkeler böyle bir demografik değişimi de istemiyorlar. O halde kim istiyor? Bir Kürtler istiyor. Bir Amerikalılar istiyor. Yeter mi yetmez" dedi.

 KÜRTLER VE ABD'NİN İSTEMESİYLE OLMAZ!
 
Kuzey Irak ile Musul'un çok farklı köklere sahip olduğuna değinen Akgönenç, "Musul temizlendikten sonra bunun daha çok Kürt dengeleri içinde yeniden yapılanması şeklinde bir düşünce var. Olur mu, olmaz mı? Orası mühim bir mesele. Bunu yapmak o kadar kolay değil. Bunun bir benzerini Kuzey Irak Kürt bölgesinde yaptılar. Ancak Musul çok tarihi bir yer. Çok büyük bir geçmişi var. Çok büyük Arap kökleri var, Türkmen kökleri var, Kürt kökleri de var ama bunu tamamen o şekilde değiştirmek bir hayli zor olur. Kaldı ki bir de Türkiye gibi bazı ülkeler böyle bir demografik değişimi istemiyorlar. O halde kim istiyor? Sadece Kürtler ve Amerikalılar istiyor. Yeter mi yetmez. Oradaki aşiretlerin ne isrediğine bakmak lazım. Yani orada pek çok faktör var, buna karşı çıkabilecek. Dolayısıyla teorik olarak bunu yapmak isteseler bile fiilen gerçekleştirmelerinin çok olduğu gözüküyor" ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Oya Akgönenç, şöyle devam etti;

TÜRKİYE'NİN OLMAMASI BÜYÜK SAÇMALIK OLUR

Çıkacak sonuç siyasi sonucu da etkiler mi?
 
Savaştan çıkacak sonuç siyasi sonucu da etkileyecektir. Orada kim kazanırsa, kim ağır basarsa daha çok onun istediği yönde bir gelişme olur. Musul olayı bizi çok ilgilendirir. Çünkü oraya baktığın zaman 14 bin km öteden Amerika var. 4-5 bin km öteden gelen Rusya var, İran var. Avrupa’dan gelenler var. Ama Türkiye olmasın diyorlar, böyle bir saçmalık olamaz. Kapımızı açtığımız zaman koridorda olan bir hadise de biz olmayacağız, ama bizim dışımızda bütün dünya olacak. Burada bir olay gerçekleşecekse, Türkiye de olacak. Türkiye bu olayda elini güçlü tutmalı. Çünkü güçlü olan meydanda kalacaktır. O halde burada kim güçlüyse orada sonuçları etkileme, etkisi o kadar fazla olacaktır.
 
Elimizi nasıl güçlü tutabiliriz?
 
Birincisi iç metaneti muhafaza etmeliyiz. Yani biz içerde şu an lüzumsuz olarak birbirimizle kavga ediyoruz. Türkiye 3-4 alanda birden mücadele veriyor. Bunların içinde en mühimlerinden biri de Musul. O halde içerde bir bütün olarak durmak ve operasyonun tam olarak yapılmasını sağlamak durumundayız. 
 
İkincisi biz mutlak surette doğru dengeler içinde bu adımları atmalıyız, onu yapıyoruz hem legal olarak, hukuki olarak bastığımız yerin sağlam olmasına bakıyoruz. Hem de beraber iş birliği yaptığımız konularda dikkatli olmaya çalışıyoruz. Zorluğumuz şu: karşımızda müttefikimiz kabul ettiğimiz ABD’nin başka hesabının olması. İyi komşu saydığımız İran’ın başka hesabı var. Rusya’nın başka hesabı var. Dolayısıyla her birinin kendi milli çıkarı için farklı bir ajandası var. Biz de yüzde 100 haklı olarak kendi milli çıkarımız için kendi ajandamızı bu 3’lü dengenin içinde yani her birine göre bir opsiyon hazırlayarak bir plan hazırlamalıyız.
  
BÖLGEDE OYUN İÇİNDE OYUN VAR
 
Bölgede oyun içinde oyun var. Sadece bir tane oyun yok. Kürt koridorunu tutun, Şii koridorunun genişlemesi, Rus etkisinin artması, İsrail’in işin içine daha çok girmesi, ABD’nin yeni şekillenmesine kadar. Yani ortada 5 oyun var diyebilirim. Bir de küçük grupların kendi hesapları var. Onu da 6 diye sayabiliriz.
 
Etnik bakımdan bölünmesi söz konusu mu?
 
Hayır. O kadar büyük bir değişiklik yapıp da, etnik olarak bölünmesi, şöyle diyeyim: Belki bazı gruplar bunları isteyebilir, fakat büyük çoğunluk bunu istemez. Bu bütün herkesin aleyhine olur. Dışardan gelen bazı gruplar, bunlar küçülsün, bölünsün, idareleri daha kolay diye düşünebilir ama eğer bir parça akılları varsa bu halkın bunlar bunu yapmayacaktır. O zaman un olup ufalanırlar, yem olurlar.
 
PKK ORASI İÇİN MÜCADELE EDECEK
 
PYD değil de PKK’nın oraya yerleşme isteği var. Fakat sırf ABD istedi diye PKK oraya yerleşebilir mi ondan emin değilim. Çünkü bir Kürt unsurundan bahsediyoruz ama Irak’ta çeşitli Kürt unsurları var. İşte merkez güçle savaşanlar var, Kuzey Irak Kürtleri var, peşmerge güçleri var, bunların bir kısmı Sünni bir kısmı Şii, derken PYD var. PKK daha çok komünist kanattır. Dolayısıyla tek bir Kürt grubunun olma ihtimali var mı? İşte onu biraz zor buluyorum. Ama mücadelesini yapacaklar.

HRİSTİYAN BÖLGELERE ÖNCELİK VERİLİYOR 

Eminim öncelikle Hristiyan grupları korumak isteyenler var. Avrupa’dan gelen güçlerin ilk hedefi de budur. Ama ilk o olacak, ikinci orası olacak diye sadece bir konuşma olarak düşünüyorum.
 
GÜÇLÜ OLAN ORADA KALIR

Peki Türkiye neden operasyonun dışında tutulmaya çalışılıyor?
 
Türkiye bölgede en güçlü aktör. Çok eskiden beri orayla tarihi bağları var. Türkiye Musul’a girerse orada çok daha kalıcı ve etkili olabilir. Bu nedenlerden dolayı. Türkiye’nin güçlü ve çok dikkatli bir strateji uygulaması lazım. Hatta her gün değişen bir strateji uygulasa yeridir diyebilirim. Güçlü olan alanda kalacaktır.
 
Bölge operasyonlardan nasıl etkilenecek?
 
Musul'u terörden temizleme operasyonu başarılı olursa, Türkiye’nin istediği yönde bir operasyon olursa bölge olumlu etkilenir. Ama öbür türlü olursa karmaşanın artması şeklinde de olabilir. Kimin kazanacağına bağlı.

(HALİT TAŞDELEN / MARİFET HABER)
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
cihanyamaneren