MarifetHaber
banner79

Umre günahları temizliyor! Efendimiz’in ayak bastığı mübarek yerlere gidiyoruz

Mevlid Kandili gecesi Peygamber Efendimiz'in (sav) doğduğu gecedir. Efendimiz Rebievvel ayının on ikinci gecesi sabah tan yeri ağarırken dünyaya şeref vermiştir. Biz Müslümanların bu gecede bol bol salavat-ı şerife getirmek, tevbe ve istiğfar etmek, namaza kılmak dünyaya şeref veren Efendimizin hürmetlerine dilek ve isteklerde bulunmak vazifelerimizdendir.

Umre günahları temizliyor! Efendimiz’in ayak bastığı  mübarek yerlere gidiyoruz

Müslümanlar, her sene Rebiülevvel ayının on ikinci gecesine giriş teşkil eden geceyi dini merasimlerle ihya eder, farklı bir huzur ve neşeyle tesid etme titizliği gösterirler. Kandillerle donatılan camiler bu niyetle dolar, taşar... İmkanı olan Müslümanlar, bu kıymetli geceyi Efendimiz'in doğduğu Mekke'de geçirmek ve umre vazifesini yerine getirmek isterler...

Furkan Kandemir Hocaefendi, umre vazifesi ve Mebrur Turizm tarafından düzenlenen değerli hocaefendilerin katılımıyla gerçekleştirilecek "Mevlid-i Şerif Umresi" hakkında marifethaber.com'a açıklamalarda bulundu. 

MEVLİD-İ ŞERİF UMRESİ
UMRENİN FAZİLETİ VE HUZURU


Furkan Kandemir Hocaefendi'nin açıklamaları şöyle; Hadis-i şeriflerde buyurulur ki; “İki umre arasındaki günahlar, Allah’ın izni keremiyle affolunmuştur.”  “Darlıkta olan, madden ve manen sıkıntıda olan kimse Hacca ve Umre’ye devam etsin” diye buyuruluyor. Hac ve umrede bereket, genişlik olduğuna dair rivayetler de var. (Nesai, Hac, 3, İbni Mace, Menasik, 3)

Bu hadis-i şeriflere binaen gücü, kuvveti, imkanları yerinde olan her bir Müslümanın fırsat buldukça Umre yapması güzel bir şeydir. 

Mevlid Kandili’nde Peygamber Efendimizin (sav) dünyaya teşrif ettiği Mekke-i Mükerreme’de o havayı teneffüs etmek niyetiyle umre yapacağız inşallah.

Peygamber Efendimizin (sav) Mekke’den Medine’ye hicreti, Mekke’deki hayatı, Medine’de geçirdiği o zor yılları (her ne kadar o zorlukları yaşayamasak ta) o günleri hatırda tutmak, yad etmek için böyle bir umre programı düşünüldü. Allah nasip ederse hoca efendilerle birlikte kısa fakat feyizli bir Umre yapmaya niyetlendik.

UMRE GÜNAHLARI TEMİZLİYOR

Tabi Umre, Hac gibi farz olan bir vazife değil, sünnet olan bir vazifedir. Samimiyetle Allah rızası için yapılan bir Umre günahları sildiği için, bu niyetle Umreye gitmekte fayda vardır. Allah’u Teala gitmek isteyip de gidemeyen cümle Müslümanlara genişlikler nasip eylesin. Hayatı boyunca Hac ve umre aşkıyla yanan Müslümanlar var. Fakat şu kadar var ki bir Müslüman bir şeye azmettiği, kastettiği zaman Allah ona sebepler halk ediyor. 

KATI OLAN KALPLERİMİZİ YUMUŞATABİLİRİZ

Kimi insan kendi imkanlarıyla, kimi insan başkalarının yardımıyla bu mübarek beldelere, kutsal topraklara gidiyor. Tabi ki Mevlana Hazretlerinin de dediği gibi, “Yapısı taş Kabe’yi ziyaretten murat, kalbi taşlıktan kurtarmak. Kalbe yumuşak huyluluğu, samimiyeti, ihlası yerleştirmektir. Taştan, topraktan yapılmış yerleri ziyaret edip de kalbinde bir yumuşama yoksa İslami şuur yoksa din-i Mübin-i İslam’ı yaşamak yoksa sadece surette kalır.” 

Allah Rasul’ünün dünyaya teşrif ettiği Rebiülevvel ayı ki Aralık ayına denk geliyor, böyle bir ayda hep beraber orada olup, böyle güzel bir havayı teneffüs edip, katı olan kalplerimizi yumuşatmak için, günahlarla kararmış, kapanmış olan gönül veya zahiri gözlerimizi tekrar aydınlatmak için gidiyoruz…

EFENDİMİZİN AYAK BASTIĞI MÜBAREK YERLER ZİYARET EDİLECEK

Allah’u Teala sıhhat afiyet bizlere nasip ederse sadece farzlar, vacipler değil, sünnetleri ve müstehapları dahi gözetilecek bir Umre gerçekleştirilecek. Onun dışında Rasulullah Efendimizin ayak bastığı mübarek yerler ziyaret edilecek. İmkan dahilinde bol bol tavaf programları olacak, inşallah tavafı elimizden geldiği kadar çok yapacağız. Çünkü şu an oraların en boş olduğu vakitler. Hacdan sonra, Kabe-i Muazzama’nın içi ve etrafı temizleniyor. Umreciler için hazır hale getiriliyor. Şu anda ikinci kafile olarak biz oraya gitmiş olacağız. Rasulullah Efendimizin (sav) yapmış olduğu minval üzere umre gerçekleşecek. Boş olması hasebiyle daha rahat bir umreye muvaffak olmayı düşünüyoruz inşallah.

Rabbim cümlemize hayırlısı ile nasib eylesin…

İKİ AYRI PROGRAM DÜZENLENDİ

Mebrur Turizm yetkilisi Ferhat Tunç da, "Mevlid-i Şerif Umresi" programıyla alakalı marifethaber.com'a bilgi verdi. 10 Aralık tarihinde yani Mevlid Kandili’ne bir gün kala mübarek topraklarda olmayı planladıklarını belirten Tunç, “Rasulullah Efendimizin (sav) doğum gününden bir gün önce Rasulullah Efendimizin (sav) doğduğu mübarek yerde Mekke’de olacağız inşallah. İki ayrı program hazırladık. 14 ve 20 günlük olacak şekilde. Kısa program tercih edenler 10 gece Mekke’de, 3 gece de Medine’de kalacaklar. 20 günlük programı isteyenler ise 10 gece Mekke’de, 9 gece Medine’de olacaklar” dedi. Tunç, umre programıyla ilgili şu bilgileri verdi:

İLK GÜN UMREMİZİ YAPACAĞIZ

“Umre vazifelerinin çok kıymetli hocaefendilerin katılımıyla gerçekleştirileceğine dikkat çeken Tunç, “Sabiha Gökçen’den kalkacak uçaklarla Cidde Havalimanına iniş yapacağız. Oradan Mekke’ye geçilecek. Aynı gün otele yerleştikten hemen sonra Hocaefendilerin öncülüğünde umremizi yapmak için lebbeyk sesleriyle Kabe’ye yürünecek.”

HUDEYBİYE VE CİRANE UMRESİ 

Sabah işrak vaktinden ve ikindi namazlarından sonra hocaefendiler eşliğinde Kabe’de tavaf yapılacak. Her gün hatm-i şerif ve akabinde sohbetler olacak. Aynı zamanda Hudeybiye ve Cirane Umresi yapabileceğiz. 

HOCAEFENDİLER HİCRETİ ANLATACAK

10 günün sonunda Kabe’deki günler tamamlanınca inşallah Medine’ye hareket edilecek. Rasulullah Efendimizin (sav) hicretini bir de değerli hocaefendilerden dinleyeceğiz. Akabinde Medine’deki programlar, genel ziyaretler; Uhud, Kuba Mescidi, Yedi Mescitler, Kıbleteyn Mescidi gibi yerlere gidilecek. 

PASAPORTLARIN AYARLANMASI GEREKİYOR

Bu umremizi hocaefendilerle beraber inşallah dolu dolu geçireceğiz. Kısa programa katılanlar bile bol bol ibadet ederek geçirebilecek. Gelmeyi arzu edenlerin pasaportlarını ayarlamaları gerekiyor. Detaylı bilgi almak isteyenleri telefonla bilgilendiriyoruz. 

İrtibat için;
Mebrur Turizm
Ferhat Tunç: 0531 763 83 83
Ahmet Albayrak: 0533 468 50 84
0212 534 44 48 / 0212 531 39 78

(MARİFET HABER)

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
cihanyamaneren