MarifetHaber
banner79

Efendi Hazretleri'nden altın öğütler

Mahmud Efendi Hazretleri’ne ait nadir ses kayıtların biri... Efendi Hazretleri dua vakitlerine vurgu yaptığı sohbetinde yatsı namazından hemen sonra yatılması gerektiğini belirterek tarikat derslerine çok önem verilmesini buyuruyor. 


“Yatsı namazını kıldıktan sonra konuşmak iyilerin adeti değildir” diyen Efendi Hazretleri'miz, sohbetine şu şekilde devam ediyor; “Uyku zamanında uyanık duranlar, ibadet zamanında uykuya geçer. Böyle tarikat, şeriat olmaz. Yatsı namazını kıldıktan sonra yatacaksın. Uykunu aldıktan sonra teheccüde kalkacaksın, abdest alıp namaz kılacaksın, öyle el açacaksın.” 

Mahmud Efendi Hazretleri’nin kendi sesinden öğütler verdiği sohbetinde yer alan ifadeleri şöyle;

ARKADAŞLAR TARİKAT DERSLERİNE DİKKAT ETMEMİZ LAZIM

“Ben ibadet ettim, ben kıldım, elbette kabul edecekler... Kim demiş sana? Bu yalvarmakla, iltica etmekle, teberru etmekle, niyaz etmekle olur. Arkadaşlar tarikat derslerine dikkat etmemiz lazım. Çok dikkat edelim şeytan kandırır. ‘Bu böyle kalsın, tamam olmasa ne olur, epey yaptım falan’ dedirttirir insana. Bizi doyurmasa ne yaparız, ağlanırız, kıvranırız dimi. İşte bu tarikatta böyledir.”

YATSI NAMAZI KILINDIKTAN SONRA KONUŞMAK İYİLERİN ADETİ DEĞİLDİR

“Mevla, siz de verdiğiniz sözü tamamlayın buyuruyor. Bir insan yatsı namazını kıldığı zaman yatmalı, durmamalı. Yatsı namazı kıldıktan sonra konuşmak iyilerin adeti değildir. Büyüklerin adeti değildir. Bizim gibi kendini bilmeyen adetidir. ‘Uyku zamanında uyanık duruyorsun, ne zaman ibadet zamanı geliyor o zaman yatıp uyuyorsun’ böyle tarikat, şeriat olmaz. Yatsı namazını kıldıktan sonra yatacaksın. Uykunu aldıktan sonra teheccüde kalkacaksın, abdest alıp namaz kılacaksın, öyle el açacaksın.”

DUAM KABUL EDİLMEDİ DEMEMEK İÇİN TOPARLANMALIYIZ

“Mevla buyuruyor ki; Resulullah haber veriyor bunu, hadisi kutsidir, “Gecenin üçte ikisi geçip biri kalınca, benden bir şey isteyen var mı istediğini vereyim, dua eden var mı kabul edeyim, mağfiret olmak isteyen var mı mağfiret edeyim. Mevla açtı kapıları açtı orada, sen yatıştasın. Sonra kapattığı vakitte kalk dua et. Ondan sonra ‘duam kabul olmadı’ de. Her gecenin üçte ikisi geçip biri kalınca dua kabul kapısı açılıyor. Kendimizi iyi toparlayalım düşünelim. Kapı açıldığı, sofra kurulduğu vakit gelelim. Sofra kalktıktan sonra gelmeyelim. Her şeyin bir adeti, bir usulü vardır. Büyükler bunu anladılar, yaşadılar ve böyle devam ettiler. Hiç kaçırmadılar bu işi elhamdülillah, bizde kaçırmayalım.”

TEHECCÜDDE DERSE BAŞLAYALIM

“Teheccüd namazı kıldıktan sonra derse başlayalım sabaha kadar bitirelim, bitmezse namazın arkasından işrakı beklerken bitirelim. Mutlaka böyle yapan adam bitirir dersleri biiznillah. Bir şey kalırsa onu da gündüz yapar tamamlar. İlla 24 saat zarfında 5 bin kelime-i tevhid ve ikişer saat murakebelere 1.5 saatten aşağı kalmamak şartı ile devam etmek lazımdır, tamamlamak lazım. 24 saat zarfından tamamlamak lazım. Her vakit bunu tembih ediyorum, kendime de size de. ‘Elbette dua işiticidir’ dua ettim işitti, kabul etti. Nerede etti, Beytullah’ta etti, Şam’ı şerifte etti. Nerede bulunduysa orada dua etti ve Mevla’da onun hep duasını işitti. Ve ihsan etti, kabul etti. Ya Rab bize de aç kabul kapılarını lütuf dua kabul saatlerini.”

BU MESELEYİ BİRBİRİMİZE TAVSİYE EDELİM

“Yatsıyı kıldık mı yatalım. Elbette beden uyku ihtiyacını aldıktan sonra kalkmaya gücü yeter, taşır yani seni. İstediğini yaptırırsın ona, değil isen yok taşımaz seni. Vakitsiz yatarsan, vakitli kalksan bile ne dediğini işitmezsin aklın başında olmaz uyku kaplar seni. Aman dikkat edelim. Bu meseleyi birbirimize tavsiye edelim, söyleyelim.”

(MARİFET HABER)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
cihanyamaneren