MarifetHaber
banner79

İbrahim Güçlü: Türkiye’yi Suriyeleştirmek istiyorlar!

Yazar ve Siyasetçi İbrahim Güçlü, “PKK iç savaş çıkararak Türkiye’yi Suriyelileştirmek istiyor” dedi. PKK'nın kırsalda dahi savaşı yönetebilecek durumda olmadığını belirten Güçlü, "Dolayısıyla taktik değiştirdiler ve bombalı eylemlere devam ediyorlar" ifadelerini kullandı.

İbrahim Güçlü: Türkiye’yi Suriyeleştirmek istiyorlar!

-    Türkiye’yi Suriyeleştirmek istiyor
-    PKK’nın amacı Türkiye’de iç savaş çıkarmak
-    Bölge halkı PKK’dan desteğini çekti
-    Kürtler bu savaşın kendi çıkarlarına olmadığını anladı
-    Kırsal da bile savaşı yönetecek durumda değiller
-    Kürtler adına hareket etmiyorlar


Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonu ile iyice köşeye sıkışan hain terör örgütü, bir yandan can çekişirken bir yandan da kanlı eylemlerini sürdürüyor. Dün 5 ilde gerçekleşen saldırılarda 4 askerimiz şehit oldu, 5 askerimiz de yaralandı. Uzmanlar PKK’nın yeni hedefinin Türkiye’de iç savaş çıkarmak olduğunu söyledi. 

Yazar ve Siyasetçi İbrahim Güçlü, “PKK iç savaş çıkararak Türkiye’yi Suriyelileştirmek istiyor. Bunun arkasında bölge devletleri ve uluslararası planda önemli güç odakları var" diye konuştu.

TÜRKİYE’Yİ SURİYELEŞTİRMEK İSTİYOR

PKK'nın stratejisine bağlı olarak çalıştığına vurgu yapan Güçlü,  O stratejiyi ise şöyle açıkladı: "Türkiye’de iç karışıklık ve iç savaş çıkarmak. Daha doğrusu Türkiye’yi Suriyeleştirmek istiyorlar. Kabul etmek gerekir ki bu strateji, PKK’nın da çıkarlarının olduğu ve kendisinin de kullanıldığı bir stratejidir. Bunun arkasında bölge devletleri ve uluslararası planda önemli güç odakları var."

HALK PKK'DAN DESTEĞİNİ ÇEKTİ

"Bu stratejinin gereği olarak biliyorsunuz bir vekalet savaşı, bir hendek savaşı sürdürüldü" diyen Güçlü "Hendek savaşında yani şehirlerde yürüttüğü savaşta da yenildiler. Bu yenilgi sadece askeri alanda değildi aynı zamanda toplumsal, ideolojik bir yenilgi oldu. Çünkü halk desteğini çekti. Halk dedi ki; Bu eylemler, bu savaş bizim çıkarlarımızı, Kürtlerin çıkarlarını temsil etmiyor.” Her hâlükârda halk desteğini çekti. Bütün destekleme taleplerine rağmen halk, desteklemedi" ifadelerini kullandı. 

DAHA RİSKSİZ EYLEMLER SEÇİYORLAR

Güçlü, şöyle devam etti: "Bundan sonra PKK şehirlerden kırsala çekildi. Şu anda kırsal kesimde de savaşı yönetebilecek durumda değil. Bu durumdan dolayı büyük kayıplar veriyor. Neticede örgüt yenilgiye uğrayınca, uzun bir dönemdir de bu bombalama eylemlerini yapıyor. Bombalama eylemleri onlar için daha kolay bir eylem, daha risksiz bir eylemdir. Doğrudan devlet güçleriyle karşı karşıya gelmiyor."

SİYASETÇİLERE YÖNELDİ

"Dolayısıyla taktik değiştirdi. Aynı zamanda AK Parti’nin sivil siyasetçilerine ve Kürt siyasetçilere yöneldi. Bu yeni bir stratejik değişikliktir. Yani amacı o büyük stratejiye bağlı bir çatışma, bir savaş çıkarmak amacında."

TÜRKİYE'NİN SURİYE'DE GÜÇLENMESİNİ İSTEMİYORLAR

"Aynı zamanda Türkiye’nin de Suriye’de belirleyici bir aktör olmasını engellemek istiyor. Tabi bu İran başta olmak üzere bölge devletlerinin, aynı zamanda uluslararası güç odaklarının istekleri doğrultusunda yürüyor. Yapılan işleri böyle yorumlamak gerekiyor."

ZULÜM EDİYORLAR

"PKK aynı zamanda Suriye’deki gibi, bu büyük stratejiye bağlı olarak diyor ki, eğer Türkiye’de bir iç savaş çıkarsa, savaş sonrasında, Kürdistan’ın bir bölgesinde kendi egemenliğini kurmak istiyor. Tıpkı Suriye’de olduğu gibi, orada direkt Baas’la birlikte kurdukları bir diktatörlük var ve halka, Kürtlere zülüm ediyorlar. Bunun da hayali ve büyük strateji içerisinde bunu da düşünüyorlar."

KÜRTLER ADINA HAREKET ETMİYORLAR

"PKK kendisine göre belli bir alanda kurdukları egemenlik alanını Kürtler adına zaten kurmuyor. Dışarıda her ne kadar Kürt egemenlik alanı gibi gösterilmeye çalışılsa da, orada açık bir şekilde PYD/PKK egemenlik alanıdır."

PYD’Yİ ETKİSİZ HALE GETİRME STRATEJİSİ

"Suriye meselesinde Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın tutumları birbirlerine yakın olacak. ABD’nin tutumu daha farklı olacak. Bir takım önemli adımlar atabilirler. ÖSO muhalifler içinde etkin hale getirildi. Dolayısıyla Baas ve ÖSO iktidarı paylaşma konusunda bir ortaklığa vardı. ABD'yi bölgede etkin bir güç olmaktan çıkarmak  istiyorlar. Aynı zamanda ABD’nin, PYD yoluyla sağlamaya çalıştığı nüfuzu kırmaya çalışmak, bu ölçüde de PYD’yi etkisiz hale getirmek gibi bir stratejinin olduğunu düşünüyorum."

HALİT TAŞDELEN / MARİFET HABER

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
cihanyamaneren