MarifetHaber
banner79

Furkan Kandemir Hocaefendi: Noel baba özelliği olmayan bir kişiliktir!

Furkan Kandemir Hocaefendi: Noel baba Amerikalılar tarafından efsaneleştirildi, özelliği olmayan bir kişiliktir

Furkan Kandemir Hocaefendi: Noel baba özelliği olmayan bir kişiliktir!

Yılbaşı gecesinde Allah’ın razı olmadığı pek çok durum meydana geliyor. İnsanların zevk ve eğlenceye düştüğü bir gecede bir Müslüman dinine yakışır bir tarzda davranmalıdır. Bir Müslüman’ın o gecede Allah’ı razı edecek ibadetlerde bulunması elbette ki güzel olandır. Yeni bir yıla başlayan Müslüman geride bıraktığı bir yılda Allah’ın rızasına uygun olan ve olmayan amellerinin muhasebesini yapabilir. 

Buradan hareketle Müslümanların İslam dışı diğer bayramları kutlaması, bunlara iştirak etmesi ve Allah’ın rızasına uygun olmayan düşüncelerin ürünü olan fiilleri bayram olarak kabul etmesi, küfre destek olmaktan başka bir şey değildir.

Furkan Kandemir Hocaefendi, marifethaber.com’a yılbaşı ve milli piyango çekilişi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı:

HZ. İSA’NIN BU GÜNDE DOĞDUĞUNA DAİR KESİN DELİL YOK

Noel ve yılbaşı dediğimiz bu kavramlara bir defa Müslüman gözü ile bakmamız lazım. Noel yada yılbaşı bayramı diye kutlanılan bu günler sözde Hz. İsa (as) doğum yılı olarak kabul ediliyor. Ve her yıl Aralık ayının sonunda, Aralık ayını Ocak ayına bağlayan gün yada gece olarak kutlanıyor. Bu Hristiyanlara özel bir gün ve bayram olarak geçmektedir. Hatta Hz. İsa’nın bugünde doğduğuna dair tarih kitaplarında kesin bir delil de yoktur. Nitekim bazı Hristiyanlar 25 Aralıkta kutlarken bazı Hristiyanlarda 6 Ocakta kutluyor. Buna Hristiyan yortusu deniliyor yani Hristiyan bayramı. Bu inanç Batılılar tarafından Müslümanların kültürüne, ahlakına daha da kötüsü dini inançlarına sokulmaya çalışılıyor. 

NOEL BABA ÖZELLİĞİ OLMAYAN BİR KİŞİLİKTİR

Tabi bugüne has olarak Noel baba diye birini ortaya çıkarıyorlar. Noel baba aslında velev ki Hristiyanlar nazarında bile olsa bir özelliği olmayan kişiliktir. Bazı kaynaklarda Nikolas diye geçiyor zaten. Bunun Hristiyan bir din adamının olduğu heykelinin dikili olduğu ve insanlara fayda sağladığı söyleniyor. Tabi buna bir ren geyiği ya da bir at takarak Amerikalılar tarafından efsane olarak ortaya çıkarılıyor. Daha sonra bu efsane çocukların çizgi filmlerine, yetişkinlerin izlediği filmlere yerleştirildi. Üzerine basa basa içimize sokuldu. Bir de hediye dağıtan biri olarak çocukların bilinç altına işlediler. Efsane olarak içimize soktular.

ÇAM AĞACINI ÖLÜMSÜZLÜĞÜN SİMGESİ OLARAK GÖRÜYORLAR

Bir de çam ağaçlarını süsleme olayı var. Bunda da şöyle bir inanç var. Çam ağacı yaprak dökmez. Yaprak dökmeyen ağaçları ölümsüzlüğün simgesi olarak görüyorlar. Bir de her yıl tekrar diriliyormuş gibi süslenir, ışıklar asılır. Bu saçmalıklarla Müslümanların aklını karıştırıyorlar. Müslümanları kandırıyorlar. Baktığımız zamanda bazı çam ağaçları haç işaretini andırıyor. Müslümanlara bakıldığında daha çok selvi ağacını tercih etmişlerdir. Selvi ağacı düz Allah’ın kelamından olan ilk harf elife benziyor. Müslümanlar, mezarlıklardan anlaşılacağı gibi selviyi tercih etmiştir.

NOEL BABA VE ÇAM AĞACI SÜSLEMENİN İSLAM’DA YERİ YOK

Ama ne yazık ki ağaçlar süsleniyor ve heder ediliyor. Çam ağacı süsleme ve Noel baba gibi inançların İslam diniyle uzaktan yakında alakası yoktur. Bizim dini günlerimiz bellidir. Ramazan ve Kurban bayramı ile kandillerimiz ve hicri yılbaşımız vardır. Kaldı ki Müslüman bir şeyi kutlamak istediği zamanda şeriata muhalif bir şeyin olmaması lazım. Hele hele bir kafire benzeme asla olmamalıdır. Yılbaşının her yönden, her açıdan Müslümanlara ve İslamiyet’e ve hatta insanlığa ciddi manada zararı olduğunu görüyoruz. 

MÜSLÜMANLAR CİDDİ MANADA ZAFİYET İÇİNDE

Böylesine batıl bir şey uğruna nice yerlerde şans oyunları oynatılmakta, kumar oynanmaktadır. Özellikle piyango bileti çok satılmaktadır. Halbuki baktığımız zamanda 3 milyondan fazla biletin satıldığı söyleniyor. Büyük ikramiyenin 1 kişiye çıkma olasılığı milyonda 1 ihtimalmiş. Böyle olmasına rağmen 3 milyondan fazla biletin satılması Müslümanların ciddi manada zafiyet içinde olduğunu göstermektedir. Rezzak olan Allah’tan değil de böyle haram bir yoldan medet ummak demektir. 

MİLLİ PİYANGODAN KAZANILAN PARA HARAMDIR

Cahiliye zamanında da buna benzer bir kumar vardı. Develer kesiliyordu. 28 hisseye ayrılıyordu. Katılanların hepsi parayı veriyordu. Çekiliş yapılıyordu. Daha sonra oklar atılıyordu ve doluş boş yapılıyordu. Dolu çıkanlar hisseyi alıyordu, boş çıkanlar eli boş dönüyordu. Bunun üzerine Allah-u Teala ayeti kerimeler ile kumarı yasaklamış oldu. Kumar böylelikle dinimizde haram olarak yerini aldı. Spor Toto, İddia ve Milli Piyango gibi yollardan kazanılan paralar haramdır. Hiç bir alim buna fetva vermemiştir. 

HARAM PARANIN HAYRI OLMAZ

Onun dışında bundan önce bu yollarla para kazanmış kişilere baktığımız zaman sonlarının hep hüsran olduğunu müşahede etmişizdir. Çünkü haram yoldan olduğu için o kazanç ona bir şey sağlamamıştır. Hatta zarar vermiştir. Diğer yandan halkımızda ‘Piyango çıkarsa bir hayır yaptıracağım’ diyenler var. Böyle bir paranın hayrı olmaz. Haram paranın hayrı olmaz. Birisi sizden para çalıp onunla bir hayır yapsa siz razı olur musunuz? Dinimizde haram sayılan bu parayla hayır yapmak necaset karışmış suyla abdest almaya benzer. Böyle bir parayla hayır olmaz kaldı ki hayır yapılan kişiye de hayrı olmaz. 

BUNCA ŞEHİDİMİZ VARKEN KUTLAMA YAPMAK...

Müslüman bir memlekette muhafazakar olarak gördüğümüz, saydığımız insanların bile yılbaşında alkolsüz kutlama yaptığını söylediklerini duyuyor, işitiyoruz. Dinimiz bunu da asla tasvip etmez. Şarkıyla, türküyle yapılan kutlamalar yasaktır. Bunların her biri hakkında ayetler ve çok kati suretle yasaklayan hadisler vardır. Buna binaen Müslümanın kendisine nikah düşen bir kadınla aynı ortamda bulunması, eğlenmesi, Allah muhafaza çıkıp göbek atması asla ve kata dinimizde doğru bir davranış değildir. Haramdır, günahtır vebaldir. Kaldı ki Müslümanların çok zorda olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Suriye’de, Şam’da, Halep’te Arakan, Doğu Türkistan ve ülkemizde dahi sıkıntılar yaşanırken şehit olan askerlerimiz varken yılbaşı kutlamak gibi bir rezaleti yapmak hiç bir Müslümanın ne vicdanına ne de insafına yakışır. 

“KİM BİR KAVME BENZERSE O DA ONLARDANDIR”

Dolayısıyla ben onlara katılmıyorum, onlarla bir alakam yok sadece izliyorum demekte olmaz. “Kim bir kavme benzerse o da onlardandır” diyor hadis-i şerifte. Başka bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz buyuruyorlar ki; Ahir zamanda Müslümanlar, Müslüman olmayanların yaptığı her şeyi yapacaklar. Karış karış, arşın arşın onları yaptığı işleri yapacaklar, takip edecekler, yollarında gidecekler hatta diyor ki; onlar bir kertenkele yuvasına girseler Müslümanlarda oraya girmeye çalışacaklar... Daha sonra sahabe-i ikramdan efendilerimizden birisi “Ya Resulullah onlar Hristiyanlar ve Yahudiler midir?” diye sorduğunda Efendimiz evet onlardır. Buyurmuşlardır. 

BUNU KONUDAKİ YAYINLAR ASKIDA KALIYOR

Müslümanların bu konudaki inancı her zaman Kur’an ve sünnete uygun olması lazımdır. Onun dışındaki hiç bir olumlu görüş bizi bağlamamaktadır. Zaten her bir Müslümanın bunun yanlış olduğunu bile bile yapması ayrıca üzüntü vermektedir. Ne yazık ki bu konuda dertli olan kardeşlerimizin yazdığı makaleler, yaptıkları yayınlar askıda kalmaktadır. 

BİR CİSP YA DA KOLA BİLE ALSA...

Yılbaşı ve noel niyetiyle kişinin evine alacağı hindi şart değil, bir kuruyemiş, bir cips ve kola bile alsa, bu bazı akait alimleri tarafından bir küfür olacağı zikredilmektedir. Kişi küfre girecektir.  Çünkü kafirlerin inançlarına göre değer verdiklerine bizim değer vermemiz bizi dinden, imandan etme tehlikesiyle karşı karşıya bırakır.  Dolayısıyla kişi mutat olarak evine aldığı erzağın dışında bugüne has, kutlama amacıyla alacağı bir süs, bir hediye, bir yiyecek içecek kişiyi dininden imanından ve nikahından edebilir Allah muhafaza. 

“O KİŞİLER DE KAFİRLER ZUMRESİNE DAHİL OLUR...”

“Her kim kafirlerin kutladığı günlere hürmet ederek o günde kendisi de kafirler gibi kutlama niyetiyle bir faaliyet gösterirse veya evine, çoluk çocuğuna bir hediye alırsa o da kafirler gibi muamele görür, kafirler zümresine dahil olur” diyor ehli sünnet akait alimlerimiz.  Böyle bir günde yapılacak tek şey vardır. Mevla’ya yönelerek zikir ile Kur’an ile tefekkür ile geçirmek. Bu gaflete düşmemektir. Allah-u Teala tüm Müslümanları bu gafletten uyandırsın. Böyle bir hataya, yanlışa düşmekten muhafaza buyursun. Sözde muhafazakar olduğunu iddia edipte bu hataya düşen Müslümanlara da şuurlar ihsan eylesin. Bütün belediyelerimizi ve bütün yapılarımızı Allah-u Teala böyle bir hataya düşürmesin. 

(MARİFET HABER)
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
cihanyamaneren