Erdoğanın okuduğu Mahmud Derviş şiiri
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü grup toplantısından, Filistin şiirinin son dönemdeki en önemli şairlerinden olan Mahmud Derviş'in bir şiirini okudu..

KILIÇDAROĞLU BU ŞİİRİ İYİ DİNLESİN
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yazar Paul Auster'a yaptığı daveti eleştiren Erdoğan "O yazarı Türkiye'ye davet etmiş. O yazar CHP'nin davetine icabet eder de gelirse lütfen Türkiye'den sonra birlikte İsrail'e gitsinler. Aksi takdirde bu seyahat eksik kalır. Gazze'yi gören tepede birlikte piknik yapsınlar. Arkalarına Gazze'yi alarak koro halinde söylediklerini tekrar etsinler. İsrail'de tutuklu gazeteci-yazar yok desinler. Bunu söylemek en hafif tabirle yalancılıktır. Filistin şehitlerine haksızlıktır. Öyle Filistinli yazarlar var ki, sürgünde.." dedi.

Kılıçdaroğlu'na seslenen Erdoğan,"Bakın, 2003 yılında Nazım Hikmet şiir ödülü alan Mahmud Derviş'in bu şiirini Kılıçdaroğlu iyi dinlesin" dedi..

BU SÖZLER MAHMUD DERVİŞ'E HAKSIZLIKTIR
Şiirden sonra sözlerine devam eden Erdoğan "Bu dizelerin şairi, adresi olmadan, Filistin'i göremeden gurbette can verdi. İsrail hapisanelerini göremeyen nice yazar, gazeteci var. İsrail'de tutuklu gazeteci yok demek Mahmud Derviş'e haksızlıktır. Kılıçdaroğlu ve ABD'li yazar Filistinlileri gazeteci yazar olarak görmüyorlarsa gitsinler İsrailli gazetecileri İsrail askeri sansür kurumuna sorsunlar." dedi.

ÇEVİRİ BAŞBAKAN'IN EN YAKININDAKİ İSİMDEN
Başbakan'ın okuduğu Mahmud Derviş şiiri Başbakan'ın basın danışmanı Lütfullah Göktaş'a ait bir çeviri.. Mahmud Derviş’in şiirlerinden örnekler, Türkçe’ye tercüme edilerek “Biz Kaybettik Aşk da Kazanmadı” adıyla Türkiye’de yayımlandı. “Kitabevi” tarafından yayımlanan şiir kitabı için şairin 8 eserinden seçilen 26 şiiri Arapça’dan Türkçe’ye çeviren ise Başbakan'ın basın danışmanı Lütfullah Göktaş..
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner64

banner61