MarifetHaber
banner79

DAEŞ'İN KAÇMASINA İZİN VERİLİYOR!

MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri, Musul konusunda marifethaber.com’a çok önemli açıklamalar yaptı. Yeniçeri, "Türkiye'nin yer almadığı bir operasyonda istenilen sonucun elde edilmesi söz konusu olmayacaktır" dedi.

DAEŞ'İN KAÇMASINA İZİN VERİLİYOR!

-Bu operasyonda da istenilen sonucun elde edilmesi söz konusu olmayacaktır
-DAEŞ unsurlarını, Irak’ın dizayn edilmesinde kullanmak üzere daha lokal çeşitli bölgelere kaydıracaklar
-Daha sonra Irak, Suriye ve Türkiye’ye de bunların sızmasının söz konusu olabileceğini düşünmek gerekir
-Musul, ABD ve Rusya’dan önce Türkiye’nin sorunu
-Irak’tan Türkiye’ye istikrarsızlık ihraç ediliyor
-Irak Başbakanı İbadi, Rusya ve İran’ın kuklası
-Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşması ABD’yi ciddi bir şekilde rahatsız etti
-ABD Bağdat’ta yaptığını bu defa Musul’da yapmak istiyor
-Musul’da bir Şii bloğu açmak istiyorlar


Irak'ın Musul kentini terör örgütü DEAŞ'tan temizlemek için gerçekleştirilen operasyondan detaylar gelmeye devam ediyor. Operasyonun ikinci gününde 20 köy ele geçirilmişti. Irak güçleri Güneyden, Peşmerge Doğudan Musul'a doğru ilerleyişini sürdürüyor. İlk kurtarılan Hemdaniye ilçesinden sonra, Nemrud kasabası da alındı. 

Türkiye’nin operasyonlara katılıp katılmayacağı ise halen merak konusu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Musul meselesinde hem masada hem de sahada olacağını bir kez daha vurguladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün ki muhtarlar toplantısında Musul konusunda çok net mesajlar verdi. Erdoğan, “Bizim 911 kilometre Suriye, 350 kilometre Irak sınırımız var. Biz burada sınırdaş olacağız, biz söz söylemeyeceğiz, sınırı olmayanlar, aman yarabbi, onlar istediği gibi kesecek, biçecek, ondan sonra da elbiseyi yapacak. Yok böyle bir şey. Biz kendi istiklalimizi ve istikbalimizi korumak için mücadeleyi nerede yürütmemiz gerekiyorsa orada olmak istiyoruz. Şu anda bunun yeri Musul'dur. Öyleyse biz Musul'da olacağız” ifadelerini kullandı. 

MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri de marifethaber.com’a yaptığı açıklamada ABD’nin bölgede uyguladığı stratejinin yanlış ve istikrasızlığı sürekli kılacak bir yöntem olduğunu söyledi. Yeniçeri, ayrıca Türkiye’nin Musul meselesine müdahil olmamasının düşünülemeyeceğini de belirtti. 

IRAK’IN DİZAYNINDA KULLANILACAKLAR

Musul operasyonunun geciktirilmiş bir operasyon olduğunu savunan Yeniçeri, “ABD’nin bölgede uygulamış olduğu durum istikrarsızlığı sürekli kılacak bir strateji. Böyle olduğu için operasyon çok gecikti. Bu operasyonda da istenilen sonucun elde edilmesi söz konusu olmayacaktır. Operasyonda mümkün olduğu kadar DAEŞ unsurlarını, Irak’ın dizayn edilmesinde kullanmak üzere daha lokal çeşitli bölgelere kaydıracaklar. Daha sonra Irak, Suriye ve Türkiye’ye de bunların sızmasının söz konusu olabileceğini düşünmek gerekir. 

MUSUL’UN TEMİZLENMESİ BİZİ RAHATLATACAKTIR

Bu operasyon aslında ABD ve Rusya’dan da önce Türkiye’nin sorunu. Çünkü Irak’tan Türkiye’ye istikrarsızlık ihraç ediliyor. Irak aynı zamanda Türkiye’nin uzantısı. Bunlar bizim komşularımız, bunlar bizim akrabalarımız, bunlar bizim soydaşlarımız ve dolayısıyla bir an evvel bu kanlı, vahşi örgütten kurtulmaları her şeyden önce bizi rahatlatacaktır. Bu Türkiye Cumhuriyeti'nin izlemesi gereken bir politikadır. 

İBADİ BİR KUKLA

Burada dikkat edilmesi gereken; Türkiye’nin bölgede son derece samimi niyetlerle yardımcı olmasına rağmen, Irak Hükümetinin özellikle İbadi’nin adeta bir savaş sebebi sayar gibi davranması aslında anlaşılır. Çünkü İbadi, bir eli Moskova’da, bir eli Tahran’da. İbadi, İran ve Rusya tarafından yönetilen bir kukladır. Bunu görmek lazım. Dolayısıyla İbadi, bir mezhep itilafının canlı ve diri kalması için bölgede küresel güçlerin oynadığı bir oyunun aracı olarak gözüküyor. Türkiye’nin almış olduğu karar ve orta koyduğu aktivite yani operasyona gerek Başika’da eğittiği güçlerin, gerekse de hava kuvvetlerinin katılması, Türkiye’nin yarın masada, bölge üzerindeki söyleyecek sözünün çok daha etkin bir şekilde dinlenmesine neden olacaktır. 

ABD KÜÇÜK BİRİMLER OLUŞTURMAK İSTİYOR

ABD bölgede kendisine bağlı, kontrolünde kalacak küçük birimler oluşturmaya çalışıyor. Bağdat’ı düşünün, Bağdat’ın Saddam döneminde nüfusunun büyük bir kısmı Sünni’ydi, şu anda nüfusun çoğunluğu Şii. 

Şimdi Musul’un 1.7 milyon nüfusu var. Bunun 500 bine yakını göç etti. Yüzde 20-25 civarında Şii vardı. Orada bu operasyonla Musul’u da bir Şii blokuna dahil etme, dolayısıyla bir mezhep itilafını sürekli kılacak, Sünni ve Şii itilafının  sonucu bölgede kontrolü elinde tutmaya çalışıyor. 

Onun için Türkiye’nin bölgede ağır bir tarihi etkinliği olduğu için, Türkiye’nin uzantısı olduğu için, Misak-ı Milli ile Türkiye’nin orada üstü kapalı ya da açık bir hak iddiası söz konusu olduğunda Türkiye’nin oraya yaklaşmasına veya orada söz sahibi olmasına karşı çıkıyor. Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşması ABD’yi ciddi bir şekilde rahatsız etti. Ondan dolayı da mümkün olduğu kadar Türkiye’yi bölgede etkin kılmamaya çalışıyor. 

TÜRKİYE’NİN MÜDAHİL OLMAMASI DÜŞÜNÜLEMEZ

Musul bir defa bizim coğrafi bütünlüğümüzün bir parçası. Dini bütünlüğün bir parçası, aynı ümmetin çocuklarıyız. Aynı milletteniz yani orada Türkmenler var, o bölge bizim bölgemiz. 

Türkiye 1925 Ankara anlaşması ile Musul’u terk ettiğimizde aslında orası İngiliz mandasına terkedilmişti. Terkedilmek zorunda kalmıştı. Terk ettiğimde orada belli bir istikrar vardı. O istikrar tekrar bozulduğunda Türkiye’nin o istikrarı yeniden korumak için söz söyleme hakkı vardır. Müdahale hakkı vardır, bu tarihi bir haktır. 

Orada yaşayan insanlarla bütünlüğümüz var. Bizim hinterlandımızda bulunuyor. ABD’nin 10 bin km, İngiltere’nin 5 bin km öteden söz söyleme hakkı varsa, burnunun dibindeki bölge dizayn edilirken Türkiye’nin söz söylememesi veya müdahil olmaması düşünülemez. 

DAEŞ’İ ATOMİZE EDECEKLER

DAEŞ’i atomize edeceklerini düşünüyorum. ABD bitirmek istemiyor. Zaten burada da DAEŞ’in önünü açtılar. Bir yerden kaçmasını sağlıyorlar. Dolayısıyla DAEŞ’in bir kısmı Suriye’ye gidecek. Orada Rakka veya bizim üzerimize sürecekler.

Bundan sonra DAEŞ daha münferit bombalamalar, patlamalar yaparak ve ABD’nin veya küresel güçlerin özellikle İsrail’in ihtiyacına uygun şartları dizayn etmekte bir araç olarak kullanılacaktır. 

TERÖRE VERECEK TAVİZ KALMAMIŞTIR

Türkiye’nin artık teröre vereceği taviz kalmamıştır. Dolayısıyla istihbaratıyla, halkıyla, siyasi partileriyle, entelektüelleriyle teröre karşı duruşu herkesin göstermesinin bir aciliyet  olduğu aşikar. Türkiye’de artık istihbaratın, emniyetin başına getirilenlerin kim olduğu, bunların nasıl davranacağından Türk Devleti emin olmak zorunda. Onun için birinci sınıf, uyanık adamlar, uyanık bir topluluk, etrafında meydana gelen olayları konsolize edecek görüşlere sahip kadroların süratle iş başına getirilmesi gerekiyor. Süleyman Soylu’yu bu yönde başarılı buluyorum. Umarım bundan sonra da daha kapasiteli kişilerle çalışmaya başlar ve Türkiye rahatlar. 

HAVA KUVVETLERİ BAŞARILI OLACAKTIR

Bizim hava kuvvetlerimiz bütün bu darbecilere rağmen dünyanın en iyi hava kuvvetlerindendir. Çok güçlü, gökyüzünden yerin dibindeki tohumu keşfedip, dibine bombayı bırakacak nitelikte kadrolar var. Hiç kuşku olmasın, Musul operasyonu da çok başarılı olacaktır.

HALİT TAŞDELEN / MARİFET HABER


 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
cihanyamaneren