MarifetHaber
banner79

Bütün Toroslar peşindeydi ama... 5 yıllık uğraşta kazanan kurtlar oldu

Türkiye'deki kurtların nesli tehlike altında. Batı Toroslarda görüldükleri bölgelerden birinde gözlenen bir çift kurdun 2012'den sonraki yıllarda dünyaya getirdikleri bütün yavrular öldü. Bu kurt çifti şeytanın bacağını geçen yıl ve bu yıl kırdı. Dünyaya getirdikleri 10 yavrudan 8'ini yaşatmayı başardılar ve şu anda ailelerini 10 bireye çıkardılar.

Bütün Toroslar peşindeydi ama... 5 yıllık uğraşta kazanan kurtlar oldu

Türkiye'deki kurtların nesli tehlike altında. Batı Toroslarda görüldükleri bölgelerden birinde gözlenen bir çift kurdun 2012'den sonraki yıllarda dünyaya getirdikleri bütün yavrular öldü. Bu kurt çifti şeytanın bacağını geçen yıl ve bu yıl kırdı. Dünyaya getirdikleri 10 yavrudan 8'ini yaşatmayı başardılar ve şu anda ailelerini 10 bireye çıkardılar. Bu da bölgenin koruma altına alınarak çobanlar ve avcıların girmesinin yasaklanması sayesinde oldu. Kurtlarla ilgili çalışmayı yürüten araştırmacılar, bu yırtıcıların doğal denge için taşıdıkları öneme işaret etti. 

Kurtların nesli tehlike altında

Bu nedenle de kurtlar koruma altında. 2011'den beri de bu çerçevede Torosların batısında Elmalı bölgesinde kurtların gelişimi ve alan kullanımı izleme altında. Çalışmayla kurtların ne tür baskılar altında olduğu tespit edilmeye çalışılıyor.


Kurtları yaşatmak için uğraşıyorlar

Sonunda onları yaşatmayı başardılar Türkiye'nin pek çok bölgesinde olduğu gibi Toroslar'da da kurt-insan çatışması yaşanıyor. Yaşam alanları daralan kurtlar, insanlarla daha sık karşılaşmaya başlayınca da sorunlar baş gösteriyor. Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Halil İbrahim Yolcu başkanlığındaki 7 kişilik ekip, Çam Kuyular Sedir Araştırma Ormanı'nda 2 kurt tespit etti. Bu çiftin dünyaya getirdiği 3 yavru ise 10 ay içinde kayboldu. Araştırmacılar kurt yavrularının ölmüş ya da öldürülmüş olduklarını düşünüyor.


Son iki yılda aile genişledi

Bu çiftin peşine düşen araştırma ekibi 2012'den sonraki 3 yıl boyunca dünyaya getirdikleri hiçbir yavrunun yaşayamadığı acı gerçeğini tespit etti. Ancak 2015'te şeytanın bacağını kuran kurtların dünyaya getirdiği 5 yavru yaşadı. Bu yıl da 5 yavru daha dünyaya geldi ve şu anda bu bölgede 10 bireylik bir kurt ailesi bulunuyor.

Bölgenin korumaya alınması sayesinde

Bu bölgedeki kurtların yaşama şansı bulup, ailelerini genişletmeleri bölgenin tamamen koruma altına alınması ve çobanlar ile avcıların girmesinin yasaklanması sayesinde oldu. Fakat bu durum tüm Türkiye'de böyle değil.


Çığlıkara'da 12 bireylik kurt ailesi yok oldu

Örneğin Toroslar'ın Çığlıkara bölgesindeki 12 bireylik kurt ailesi Çam Kuyular'dakiler kadar şanslı değildi. 2015'e gelindiğinde onlardan geriye sadece 4'ü kalmıştı. En son bu aileden 1 kurda rastlandı ve araştırmacılar şu anda bu ailenin tümünün yok olmuş olduğundan endişe ediyor.


Çobanlar ve avcılar nedeniyle

Bölgede hayvancılık yapanlar kurtların sürülerine saldırmasından rahatsız ve çobanlar bu nedenle kurtları avlıyor. Ancak araştırma ekibi kurtların bölgedeki tek yırtıcı olmadığını, vaşak da bulunduğunu işaret ederek, ortamda yeterli besin olması durumunda kurtların sürülere saldırmadığını belirtiyor.

Yeterli besin varsa sürülere saldırmıyorlar

Araştırmacılar, koruma altındaki alanlarda yeterli beslenme kaynağına erişen kurtların bölgede besin zincirlerinde bulunan diğer hayvanlarla domuz ve hatta yılkı atı denilen, artık insanların işine yaramadığı için sahiplerince salıverilen atlarla beslendiğini söylüyor. Sürülerin korunmasının da öneminin farkında olduklarına dikkat çeken araştırmacılar, çobanları da yeterli sayıda kaliteli köpek beslemeleri halinde kurtların verebileceği zararları en aza indireceğine işaret etti.

Doğal denge için çok önemliler

Dr. Halil İbrahim Yolcu, "Kurt yaban hayatında olduğu kadar bitkisel ve hayvansal üretimde de dolaylı faydaları olan bir hayvan. Domuz ve yılkılar için popülasyonları dengede tutacak büyük yırtıcılar olması lazım. Bu bölgede piramidin tepesinde de kurt var. Ve biz kurtların neslini tükettiğimiz zaman doğal dengeyi de ciddi sıkıntıya sokmuş olacağız. Bu anlamda kurtlar önemli hayvanlar" diye konuştu.

(CnnTürk)


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
cihanyamaneren