MarifetHaber
banner79

BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır: Bu filme bir son verelim! 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, “Suriye politikamız dün yanlıştı, bugün doğruya yöneldik” dedi.

BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır: Bu filme bir son verelim! 

BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, marifethaber.com’a çarpıcı açıklamalar yaptı. “Anadolu kumaşı bir ayrımcılığı, ötekileştirmeyi kabul etmez” diyen Çayır, “PKK’nın bir hayal tünelinde olduğunu düşünüyorum” dedi. Suriye konusunda da önemli tespitler yapan Çayır, “İnsanların yerinden, yurdundan edilmesine sessiz kalamazdık. Esed zalim midir, halkına zulmetmiş midir, halkına işkence etmiş midir? Bunların cevabı; evettir. Ancak bizim Suriye’de hükümet devirmek gibi bir ödevimiz de yok. Suriye politikamız dün yanlıştı, bugün doğruya yöneldik” ifadelerini kullandı. 

BBP Genel Başkan yardımcısı Çayır’ın marifethaber.com’a yaptığı açıklamaların tamamı şöyle; 

"12 Eylül öncesinden geliyorum. Ben o dönemi ‘kardeş kavgası’ olarak görüyorum. Solcularda ülkenin bağımsızlığını istiyordu, biz de ülkenin bağımsızlığını istemiştik. Amaçlarımız aynıydı, araçlarımız farklıydı. Ancak iki tarafta bir şekilde şiddete çekildi. Solcular silahlı bir mücadeleyi seçerken biz ülkücülerin hiç bir zaman böyle bir düşüncesi yoktu. Öyle bir duruma geldik ki; onlar bizi dövmeye kalkınca, silah çekince biz de aynı araçlarla karşılık vermeye mecbur kaldık."

PKK HAYAL TÜNELİNDE

"Şu an olup bitenleri ele aldığımız zaman... Ben PKK’nın bir hayal tünelinde olduğunu düşünüyorum. Kısmen de olsa halkla birlikte hareket ederken çok şımardığını, toprağı bölerek kendisine bir gelecek elde edeceği düşüncesine kapıldılar. Bu düşüncenin bu coğrafyanın inancı ve kumaşıyla örtüşmediğini bilmediklerini düşünüyorum. Çünkü Anadolu kumaşı bir ayrımcılığı, ötekileştirmeyi kabul etmez."

TAŞERON BİR ÖRGÜT OLDUĞU ÇOK AÇIKTIR

"Dolayısıyla bu ara dönemleri ve ara düşmanları yok sayarsak halk nazarında hiç bir zaman birbirimizi farklı görmedik. Bunun bizim tarihimizde yeri de yoktur. Türk ile Kürt aynı mahallede birlikte yaşamanın mutluluğu içerisinde. PKK zaten taşeron bir örgüttür, bu çok açıktır."

BÜYÜK RESMİ İYİ OKUMALIYIZ

"Koskoca süper güç dediğimiz ABD bu örgütü kendisine müttefik ilan edebiliyor. Bunu da adını PYD olarak değiştirerek yapıyor. Büyük devletler kendi çıkarları için diğer devlet ve toplulukları kullanmakta geri durmuyorlar. Burada Türk milleti olarak bizim üzerimize düşen en büyük görev kafamızı kaldırarak büyük resmi iyi okumalıyız."

BİÇTİKLERİ MİSYONA ALET OLMAMALIYIZ

Ve içerdeki kavgayı muhalefet düzeyini yok etmeden bitirmeliyiz. Birbirimizi eleştireceğiz. Hatalarımızı söyleyeceğiz... Ama bunu derinleştirerek dışarıdan gelen ABD yada Batılı ülkelerin bize biçtiği misyona alet olmamak, hizmet etmemek lazım. 

ANARŞİYLE MÜCADELE EDERKEN ÖZGÜRLÜĞÜ YOK EDEMEYİZ

"Hükûmetin de insan haklarını, özgürlükleri ve hukuku hiç bir zaman zedelememesi ve daraltmaması gerekiyor. Anarşiyle mücadele ederken içeride de hukuku ve özgürlüğü yok etmemeliyiz. Ülkemizde mutlaka iç huzuru sağlamalıyız. Çünkü devlet olmanın sorumluluğu da bunu gerektirir."

SURİYE POLİTİKASI DOĞRU İLERLİYOR

"Suriye politikasında da doğru yöne ve duruşa doğru gidildiğini düşünüyorum. Çünkü bizim Suriye’de hükümet devirmek gibi bir ödevimiz yok. Esed zalim midir, halkına zulmetmiş midir, halkına işkence etmiş midir? Bunların cevabı; evettir. Ancak biz Türkiye olarak oradaki halkın, Müslümanların kardeşiyiz. Burası doğru anlaşılsın Esed’in değil halkın kardeşiyiz. Biz Esed’e bir takım yaptırımlar uygulayabilirdik. İnsanların yerinden, yurdundan edilmesine sessiz kalamazdık. Suriye politikamız dün yanlıştı, bugün doğruya yöneldik."

MÜSLÜMAN OLARAK ÜZERİMİZE FARZ

‘Şam’da Cuma namazı kılacağız’ söylemi yanlıştı. Ancak artık biz birliğimizi, beraberliğimiz koruyarak birbirimize karşı yapıcı dil kullanmalıyız. Muhalefetin de bu anlayışta olması lazım. Suriye’de yaşanan acıya son vermek bir Müslüman olarak üzerimize farz. Devlet olarak da üzerimizde farz. Bu kanı, göçü ve dramı sona erdirmemiz lazım. 

SURİYE BATAKHANE OLDU

Yargılamaya gerek yok. Doğruya yönelişe destek vermemiz lazım. Şu an Suriye bir batakhane olmuştur. Burayı kurutmakta hepimizin görevidir. Esed zalim bunu kabul ediyoruz. Ancak sadece Esed zalim değil ki... Diğer Müslüman ülkelerde de çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. Saltanatla, derebeylikle yönetilen ülkeler var. 

BU FİLME SON VERELİM!

"ABD içimize ateşi atıp gitti. Şimdi ABD ve Batılı ülkeler zevkle seyrediyorlar. Biz bu filme devam mı edelim? Müslümanların birbirini kırmasına neden olan bu filmin seyircisi mi olacağız yoksa bu filme son mu vereceğiz? Son vermemiz gerekiyor. Hükümetinde bu adımı attığını görüyorum. Doğru yapmaktalar. “Dün sen böyle demiştin, şimdi böyle yapıyorsun” demek ucuz siyasettir. Hükümetin bu anlamda daha da cesaretlendirilmesi, desteklenmesi gerekiyor. Siyaseti bırakın Müslüman olarak yapmamız gereken budur."

YANLIŞLARINI AZALTIP DORĞULARINI ÇOĞALTACAĞIZ

"İktidardaki arkadaşları kardeşlerim olarak görüyorum. Eleştirirken de böyle yapıyorum. Yanlışları da var doğruları da. Yanlışlarını azaltacağız, doğrularını çoğaltacağız. Siyaseti hacivat-karagöz oyununa çevirirsek bunun hiç kimseye faydası olmaz."

(MARİFET HABER)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
cihanyamaneren