Yerli otomobilde son durum
 Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, yerli otomobilin yüzde 100 yerli olamayacağını söyledi. Mustafa V. Koç, Koç Holding CEO'su Turgay Durak'la birlikte gazetelerin ekonomi müdürleriyle sohbet toplantısı yaptı.

Sohbette konu yerli otomobile geldiğinde Koç “Bildiğiniz gibi yerli otomobil üretilmesi fikrini yabancı ortağımız Fiat ile ciddi olarak düşünüyoruz” hatırlatmasını yaptı. Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fiat Türkiye'ye olan güvenini sıkça dile getiriyor. Bir Türk markası olması konuşuluyor, bunun üzerine çalışıyoruz. Ancak derseniz ki ‘her parçası Türkiye'de üretilecek', böyle bir şey dünyada yok. Bugün en iyi şartlarda, en iyi yedek parça ile en iyi otomobili üretmeye çalışıyoruz. Kaldı ki tüm dünyada otomotiv şirketleri birbirlerinin platformlarını kullanıyorlar. Örneğin Tofaş'ın otomobil platformunu birçok şirket kullanıyor. Apple neden iPad üretimini Çin'de yaptırıyor? Fiat ‘Biz desteğe hazırız' diyor. Daha ne olsun.”

5 yıl önce söyleseler gülerdim

Geçmişte dikiz aynaları olmayan otomobil satıyorlardı yönündeki eleştirilerle ilgili düşünceleri sorulduğunda ise Koç, böyle bir açıklamayı duymadığını söyledi. Koç, Türk otomotivinin bugün geldiği önemli seviyeyi “Bugün Türkiye ABD'ye otomobil ihraç ediyor” sözleriyle anlattı. “Bundan 5 yıl önce ‘Transit Connect'i ABD'ye ihraç edeceğiz' denilse en başta ben gülerdim” diyen Koç “Ama bugün bunu başarıyoruz. Yerli otomobil konusu çok ciddi ve kritik bir süreç. Bugün bir otomobili yaptığınız zaman 35 bin adet satması gerekir” diye konuştu.

star
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
orhan demir 2 yıl önce

sayın koç apple ipadları maliyeti ucuza gelsin diye çinde üretiyor,ama ne şartlarda üretiliyor biliyormusunuz.

banner64

banner61